Bizi Takip Edin :

Karasu'yu ziyaret eden Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş liman inşaatında her şeyin yolunda gittiğini demiryolu için ise yeni bir projenin yapılacağını ve güzergahın tamamen değişmesinin gündemde olduğunu söyledi. - 15-04-2016
Aksaklık yok
Karasu Limanı'nı ziyaret eden Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, "Liman 1 Kasım tarihine yetişecek. Şu anda çalışmalarda bir aksama yok. Eğer bu şekilde giderse firma 1 Kasım'da limanı işletmeye açacak. Şu anda derinleştirme çalışmaları yapılıyor. Yap işlet devret yöntemiyle bu limanın yapılmasını ve işletmesini üslenen firma büyük bir hızla gece gündüz çalışmaları sürdürüyor. Şu ana kadar liman derinleştirme kapsamındaki çalışmalarda yaklaşık 350 bin metre küp civarında bir kumun alınarak limanın derinleştirmesi çalışmaları sürdürülüyor. Önümüzdeki dönemde çok daha büyük bir miktarda yaklaşık 1,5 milyon metreküp civarında kumunda tahliyesi de öngörülüyor" dedi.
 
Karasu Demiryolu
Demiryolu ile ilgili çalışmaların da farklı bir boyutta devam ettiğini söyleyen Sakarya Valisi Coş, "Demiryolu ile ilgili bir talihsizlik yaşandı. Önümüzdeki günlerde onunla ilgili yeni bir güzergah çalışması başlayacak. O konu henüz basınla paylaşılacak bir boyutta değil. Ancak şu kadarını söyleyebilirim, güzergah kesin olarak değişecek. Yani yeni bir proje çizilecek. Onun ardından da demiryolu yapımına başlanacağını düşünüyoruz. Bir aksilik olmazsa liman ve demiryolu sayesinde de Karasu'nun kaderi değişmiş olacak" dedi.
 
Karasu'da BMC özel yatırım
Karasu'ya gelmesi planlanan BMC ile ilgili de hiçbir olumsuz gelişme olmadığını dile getiren Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, "BMC özel bir firma. Tabi nasıl bir yol izleyeceklerini kendileri belirleyecek. Yatırımcı firma adını da değiştirebilir. Mutlaka bunu BMC olarak tanımlamamak da lazım. Ancak bu kapsamlı yatırımın Karasu'ya gelmesinin önünde bir engel yok. Firmanın İzmir'den taşınıp taşınmayacağını bilmiyoruz. Karasu'da nasıl bir yatırım yapar o da firmanın kendi işi. Ancak bildiğimiz kadarıyla firma Karasu'da ciddi bir istihdam sağlayacak ve Karasu'ya ciddi bir katma değer kazandıracak" ifadelerini kullandı.
 
Karasu'da Kaliteli yatırım
Sakarya'nın gelişmiş sanayi yapılarının durağı haline geldiğini de sözlerine ekleyen Coş, "Sakarya artık üst düzey sanayi yatırımlarının cazibe merkezi haline gelmiştir. Bundan sonra Karasu'ya da Sakarya'ya da kirlilik getirecek ya da üst düzey olmayan sanayi kuruluşları gelemez. Zaten onlar katma değeri düşük olacağı için burayı tercih etmez. Kirli sanayi ya da gelişmemiş sanayinin buralarda işçi bulabilme şansı da olmayacağı için Karasu'da barınma şansı da olmaz. Onun için gönlünüz ferah olsun" dedi.
 
Sakarya Karasu'da Tedbirleri alıyoruz
Bölgeye yapılan yatırımların yanında yer almak gerektiğini de sözlerine ekleyen Vali Coş, "Bazı tuzu kurular her şeye müdahil olarak yatırımların gecikmesine neden olabiliyor. Devletimiz her türlü tesisin en güzel şekilde kurulması ve işlemesi için gerekli tüm tedbirleri almaktadır. Biz milletin menfaatine olmayan yatırımların ilimize uğramasına zaten müsaade etmeyiz. Ancak istihdam sağlayacak, yatırım yapacak, ülkemize katma değer üretecek tüm kurumların da önünü açmak için elimizden gelen desteği sağlarız. Herkesin de bu şekilde davranması gerekir" şeklinde konuştu.
 
Sakarya Valisi Karasu'da Esnafla sohbet etti
Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş Karasu ziyareti esnasında pazarı da gezerek esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti. Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'a ziyareti boyunca, Karasu Kaymakamı Şafak Gürçam, Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, Garnizon Komutanı Bahadır Helli, Emniyet Müdür Yardımcısı Nagıp Polat ve Karakol Amiri Ahmet Ünal eşlik etti.